Запознайте се с Адриана Христова, художник и илюстратор на свободна практика. Адриана има придобита магистърска степен - специалност „Графика“ и бакалавърска степен - специалност „Педагогика на обучението по изобразително изкуство, профил Живопис“ към ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Факултет по изобразителни изкуства, град Велико Търново. Завършва успешно два семестъра в UNArte Bucharest, Румъния по студентска обменна програма Erаsmus. От 2012-та година до момента работи като преподавател по изобразително изкуство и сертифициран IB Visual Arts ментор в ЧПГ „АК -Аркус“ ЕООД, гр. Велико Търново. Член на сдружение „Идействие“, което в периода 2012-2015 г. реализира проект „Таралеж-клуб за културни инициативи“. Линк към нейното портфолио ТУК.
С каква мисъл започваш деня си сутрин?
Със сигурност не е само с една мисъл, тъй като главата ми е голям кошер, особено сутрин. Определено знам, обаче, че искам денят ми да започне с обещание да бъда полезна и да върша работата си по най-добрия възможен начин. Поне този ден.
Как започна всичко и как стигна дотук?
Започна с един преподавател в началното ми училище, който подхвърли на родителите ми, че е добре да продължа да се занимавам с изкуство в следващия етап от образованието си. След като ме приеха в художествена паралелка, вече бях сигурна, че не бих искала да правя нищо друго, освен да бъда художник. След университета се наложи да преподавам и открих, че и това ми допада, че мога да съчетавам двете професии, и ето ме сега, балансирам между изкуството на свободната практика и изкуството на учителстването вече десет години.
Какъв пример искаш да дадеш на хората около себе си?
Смятам, че да бъдеш ролеви модел е много отговорно занимание и също много опасно, особено от позицията на учител. Много често се улавям, че несъзнателно проектирам своите убеждения върху младите хора, с които общувам всеки ден, а не винаги съм сигурна дали са меродавни за тях, дали са приложими за тяхното време. Надявам се най-вече да давам пример за разбиране, състрадание, толерантност, вдъхновение, отговорност. А също и чрез себе си да докажа, че в изкуството се крият много фундаментални неща и че е важно човек да цени естетиката, да търси правилните форми на себеизразяване, да иска да създава.
Какви са предизвикателствата, с които се сблъскваш?
Първото и най-голямо предизвикателство пред мен е балансирането на времето, с което разполагам. Преподаването отнема по-голямата част от деня и енергията ми, но се старая винаги да отделям внимание и на творчеството си. Понякога е с цената на социалния ми живот, или пък на личното ми време за почивка. Често се сблъсквам с неразбиране, незаинтересованост, апатия. Понякога ми липсва подкрепа, понякога стресовата среда ме поглъща, но в крайна сметка, всички сме там, динамиката на животите ни изисква да се адаптираме, да решаваме проблеми, да се учим. Няма как, дерзаем до последно.
Как прекарваш свободното си време?
Първо в рисуване - нали ми е втората работа. После в четене, писане, фотография. Обичам планината, така че често съм някъде по билото и близо до небето.
Какво те вдъхновява?
Природата най-много. Тя е най-великият творец и ние само можем да я имитираме. Музиката също, движението, чувствата, цветовете, литературата.
Защо във Велико Търново?
Защото е моят роден град и съм се вкоренила дълбоко. Където и да ходя, колкото и дълго да ме няма, винаги се връщам във Велико Търново.
Как насочваш женската енергия в работата си?
Мисля, че женската енергия е най-устойчивият акумулатор за мен, благодарение на нея успявам да жонглирам успешно задълженията си и да се справям с предизвикателствата на делниците ми.
Какво виждаш зад себе си?
Път, който съм извървяла. Падания и ставания също, но най-вече движение напред.
Какво искаш да виждаш повече в бъдеще?
Повече разбирателство, по-малко отчуждение, повече доброта, повече самосъзнание и също повече необходимост от изкуство.
ТЯ във Велико Търново ще се проведе на 7-ми юни от 19:00 часа в ТаМ на адрес ул. Велчо Джамджията 16 (КДК)
ТЯ във Велико Търново представя активните жени на Велико Търново и дава възможност на момичета и жени с различни истории и от различни професионални сфери да споделят своите преживявания, препятствията, с които са се сблъсквали и успехите, които са постигнали. Събитието е част от мрежата на "ТЯ в България" към фондация "Екатерина Каравелова" и се организира на доброволчески принцип от Деница Милушева, Весислава Желева и Стефани Янева.
Всички събития ТЯ в... се организират на доброволен принцип. Можеш да ни подкрепиш да продължим да ги организираме като си купиш книгата "Пътеводител към себе си"
Comments