top of page
Writer's pictureSheinPlovdiv

Историята на Академия'Екатерина Каравелова'

Updated: Dec 4, 2018

Историята на Академия „Екатерина Каравелова“ не е дълга, но е наситена с много интересни факти. Всяка история на случващото се сега, което ни докосва истински и обръща съдби, започва с дългата прелюдия, животът на нейния създател, който включва път пропит с различни опитности, с трудни избори, срещи, с кръстопътища и пътища, нови знания,  които осветяват пътя. Важно е да се знае как е създаден един проект, който се превръща в извор „жива вода“ за младите жени.

През 2014 Марина Кисьова де Хеус се връща да живее в България след като учи и живее години наред в Ирландия и Холандия. Връща се със специална програма насърчаваща източноевропейци, завършили в престижни университети да работят по специалността си в родната си държавата. В България работата й е свързана с темата за човешка сигурност. Така по стечения на обстоятелствата през 2015 се оказва в с.Гърмен във връзка с възникналото тогава етническо напражение.


"Осъзнах пред колко голям проблем е изправена България и, че по никакъв начин не се работи в посока превенция на етническото напрежение. Това, което видях там беше, един хаос, за който всички таяха скрита единствена надеждата по-скоро да утихне и бъде забравен. Вярвам,  че образованието е най-добрия метод, чрез който могат да бъдат разрешени изключително сложни проблеми в дългосрочен план и реших, че ще създам фондация фокусирана върху образованието за мир."





По време на следването си в Тринити Колидж Дъблин, където учи Международни мирни науки, а след това и като част от екипа на президента на Международния наказателен съд в Хага се запознава с различни успешни програми прилагани в страни по цял свят, чиито фокус е овластяването на момичета и жени в селски райони с цел превенция на конфликти. Така се ражда и идеята за Академия ‚Екатерина Каравелова‘. Името избира съвсем целенасочено, Екатерина Каравелова освен, че има водеща роля в изграждането на женското движение в България в началото на 20 век, е била и председателка на българската секция на Международната женска лига за мир и свобода. Организация, която съществува и до днес с офиси из цял свят и с която по стечения на обстоятелствата Марина работи във връзка с Договора за забрана на ядрени оръжия от 2017г. 





През октомври 2017 се провеждат първите обучения на Академия ‚Екатерина Каравелова‘ в две села в Северозападна България. Обученията, които се фокусират върху изграждането на мотивация и целеполагане и умения за справяне в конфликтни ситуации се провеждат всеки петък след училище в продължение на месец. Момичетата, които ги посещават във формулярите за обратна връзка на въпроса какво научи споделят неща като ‚Научих се, че мога да мечтая, въпреки, че съм жена‘. За най-голям успех Марина определя случка, при която едно от момичетата посещавали Академията, отказва да участва в бой, защото вече знае, че първо трябва да помисли за последствията от този конфликт.


"Целта на Тя в Пловдив е да покажем жените, които всеки ден правят невероятни неща, но не са известни. Жените, на които даваме възможност да разкажат за каузите и дейността си са много различни една от друга, но има неща, които ги обединяват и това е, че са интелигентни, имат собствен стил, образовани, упорити и целеустремени. Стремим се жените, които каним да носят една специфична благост в себе си, защото вярваме, че именно това качество на жената да подхожда с любов към света около нея е изключително важно в света, в който живеем в момента.“

Междувременно, Марина бива избрана сред над 3000 човека от цял свят да вземе участие в програма на Държавния департмент на САЩ за изгряващи лидери и прекарва 5 месеца във Вашингтон и Бърлингтън, където среща изключителни социални предприемачи от цял свят и от където се връща още по-мотивирана да развива дейността на Академия ‚Екатерина Каравелова‘ и в родния й град Пловдив.

Първата стъпка е учредяването на стипендия за жени без ограничение във възрастта за изучаване на английски език по метода сугестопедия. През май 2018 организира и първото обучение ‚Гражданско участие за начинаещи активистки‘. „Моят подход е винаги да експериментирам и това обучение беше голям риск. До момента никой не си беше позволявал да използва думата ‚активистки‘ в този контекст и то в Пловдив“.


Обучението обаче се оказва изключително успешно и именно там се ражда идеята за ‚ТЯ в Пловдив‘. След обучението се сформира екип, които заедно с Марина работи по организацията на ‚Тя в Пловдив‘. Социалното събитие ‚ТЯ в Пловдив‘,представя активните жени на Пловдив и дава възможност на момичета и жени с различни истории и в различни професионални сфери да споделят своите преживявания, препятствията, с които са се сблъсквали и успехите, които са постигнали.

"Целта на Тя в Пловдив е да покажем жените, които всеки ден правят невероятни неща, но не са известни. Жените, на които даваме възможност да разкажат за каузите и дейността си са много различни една от друга, но има неща, които ги обединяват и това е, че са интелигентни, имат собствен стил, образовани, упорити и целеустремени. Стремим се жените, които каним да носят една специфична благост в себе си, защото вярваме, че именно това качество на жената да подхожда с любов към света около нея е изключително важно в света, в който живеем в момента.“


Академия ‚Екатерина Каравелова‘продължава да се развива и през септември месец предстои и 4 дневна творческа резиденция в Родопите посветена на темата за правата на жените.

25 views0 comments

Comments


bottom of page